Elected Officials

These are your elected office holders representing Gregg County in whole or part. You can also search for your specific representative.

All are Republican unless otherwise noted.

Federal Offices

US PresidentDonald Trump (Democrat)
US SenateJohn CornynTed Cruz
US RepresentativeLouie Gohmert, Dist. 1

Texas State Offices

Governor – Greg Abbott
Lt. Governor – Dan Patrick
Attorney General – Ken Paxton
Comptroller – Glenn Hegar
Agriculture Commissioner – Sid Miller
Land Commissioner – George P. Bush
Railroad Commissioners
Christi Craddick, Chairman
Wayne Christian, Commissioner
Ryan Sitton, Commissioner
Texas Supreme Court
Place 1 – Nathan Hecht, Chief Justice
Place 2 – Don R. Willett, Justice
Place 3 – Debra Lehrmann, Justice
Place 4 – John Phillip Devine, Justice
Place 5 – Paul W. Green, Justice
Place 6 – Jeff Brown, Justice
Place 7 – Jeffrey S. Boyd, Justice
Place 8 – Phil Johnson, Justice
Place 9 – Eva Guzman, Justice
Texas Criminal Court of Appeals
Place 1 – Sharon Keller, Presiding Judge
Place 2 – Lawrence E. Meyers, Judge (Democrat)
Place 3 – Bert Richardson, Judge
Place 4 – Kevin Yeary, Judge
Place 5 – Cheryl Johnson, Judge
Place 6 – Michael E. Keasler, Judge
Place 7 – Barbara Parker Hervey, Judge
Place 8 – Elsa Alcala, Judge
Place 9 – David Newell, Judge
Texas SenateBryan Hughes, Dist. 1
Texas House of Representatives Jay Dean, Dist. 7

Gregg County Offices

County Judge:Bill Stoudt
County Commissioners
Precinct 1 – Ronnie McKinney
Precinct 2 – Darryl Primo
Precinct 3 – Gary Boyd
Precinct 4 – John Mathis (Democrat)
County ClerkConnie Wade
Tax Assessor-CollectorKirk Shields
124th District CourtAlfonso Charles
188th District CourtDavid Brabham
307th District CourtTim Womack
District AttorneyCarl Dorrough
County Court at Law #1Rebecca “Becky” Simpson, Judge
County Court at Law #2Vincent Dulweber, Judge
District ClerkBarbara Duncan
Justices of the Peace
Precinct 1 – B. H. Jameson
Precinct 2 – Tim Bryan
Precinct 3 – Talyna Carlson
Precinct 4 – James Mathis (Democrat)
Constables
Precinct 1 – James Plumlee
Precinct 2 – Billy Fort
Precinct 3 – John Mathis (Democrat)
Precinct 4 – Danny Craig (Democrat)